طراحی سایت در کرج

Karaj Web Co. Logo

نکاتی درباره انتخاب رنگ در طراحی وب سایت

یکی از موارد مهم و غیر قابل چشم پوشی درباره یک وب سایت،عکس العملی است که در یک کاربر وب سایت  ایجاد میشود.این تجربه واحساس کاربر وب سایت، به مواردی مانند طراحی یک وب سایت و همچنین رنگ های استفاده شده  مربوط میشود. انتخاب  و ترکیب رنگ آنقدر اهمیت دارد که حتی میتواند موفقیت یک برند را تضمین کند به گفته استیو جابز: طراحی فقط این نیست که چگونه به نظر می رسد و چه حسی می دهد،  طراحی این است که چگونه کار می کند. دقیقا این جمله از استیو جابز گویای این مطلب مهم است که در پشت یک طراحی، باید اهداف مهمی بدست بیاید باید از یک طراحی اصولی انتظار داشت که بتواند بسیاری از اهداف مارا برآورده کند و صرفا یک گرافیک دیده نشود، بلکه با استفاده از علم هنرو رنگ شناسی و همچنین روانشناسی و.. نتایج مورد نظر خود را ازیک طراحی وب سایت بدست بیاوریم.حتما شما نیز برایتان این سوال پیش آمده که حالا که این موضوع انقدر اهمیت دارد،چه اصولی را باید در استفاده از رنگ ها در طراحی وب سایت رعایت کرد؟

برای سایت مان چه رنگی مناسب است؟

در این مقاله، به همراه یکی از گرافیست های  تیم طراحی وب سایت کرج وبکو راهنمای جامعی درباره این موضوع ارائه شده است. در اینجا ما با یک مثال مسلموس شروع میکنیم، طراحی و رنگ های استفاده شده در یک وب سایت پزشکی تفاوت بسیار زیادی با طراحی یک وب سایت فروشگاهی وسایل آرایش زنان دارد،در واقع هدف از یک وب سایت پزشکی ارائه خدمات برای سلامتی و حفظ حس آرامش و تندرستی است به همین دلیل در بیشتر مواقع از رنگ  آبی و یا سبز به عنوان رنگ های پرکاربرد در طراحی برند و وب سایت های پزشکی استفاده میشود.هنگامی به فروشگاه اینترنتی  آرایشی  زنان مراجعه میکنید،باید طراحی  وترکیب رنگ به گونه ای باشد که در مخاطب احساس هیجان ایجاد کند، همچنین باید رنگ اصلی آن به گونه ای انتخاب شده باشد که یکی از رنگ های مورد علاقه زنان باشد مثلا رنگ صورتی ،این رنگ احساس زنانگی،جذابیت را تداعی میکند،به همین دلیل در بسیاری از برندهای محصولات زنان کاربرد دارد. واین اتفاقی نیست بلکه به عنوان اصل های مهم برای جذب مخاطب و تبدیل مخاطب به مشتری کاربرد دارد. در این قسمت یک نگاه اجمالی به رنگ ها و تاثیر و کاربرد آن در طراحی، می اندازیم:

تاثیر رنگ وب سایت بر مخاطب

چگونه در سه مرحله آسان رنگ وب سایت را انتخاب کنیم؟

رنگ زرد:این رنگ تداعی کننده احساس جوانی،خوش بینی و سرخوشی است نکته مهم این است که این رنگ به چشم فشار می آورد.

رنگ سبز:این رنگ،یکی از رنگهایی است که باعث حس آرامش  میشود و همچنین نماد طبیعت است،رنگ سبز برای انتقال احساس ثروتمندی و سلامتی نیز کاربرد دارد.از این رنگ به شکل گسترده در خدمات درمانی و بیمارستان ها استفاده میشود و همچنین این رنگ باعث از بین بردن تنش و اضطراب میشود.

رنگ نارنجی: این رنگ که جز خانواده رنگ های گرم است، باعث ایجاد حس هیجان و ترغیب به انجام کاری در مخاطب میشود. همچنین نماد اشتیاق،مثبت اندیشی ، نوآوری وصمیمیت است.از این رنگ برای ترغیب به اشتها وحفظ انرژی و هیجان استفاده میشود.

رنگ قرمز:این رنگ برای ایجاد احساس  اضطراب،خطر،فوریت،هیجانزدگی وتشدید احساسات کاربرد دارد.معمولا کسب و کارها و سازمان ها، زمانی که میخواهند افراد را تشویق به اقدام برای کاری کنند از این رنگ استفاده میکنند وهمچنین تولید کنندگان مواد غذایی از این رنگ برای تشدید احساسات وتحریک به غذا خوردن استفاده میکنند مانند برند کوکاکولا.

رنگ صورتی:صورتی،رنگی است که برای ایجاد حس زنانگی،جذابیت،عشق،بی گناهی و پاکی استفاده میشود .از این رنگ به شکل گسترده ای برای محصولات وخدمات مختص به بانوان ودختران استفاده میشود.

رنگ بنفش:بنفش رنگی است که تداعی کننده ی احساس شکوه،ثروتمندی،دانش و موفقیت است.از این رنگ برای ایرلاین ها نیز استفاده میشود همچنین این رنگ برای استفاده در محیط کار توصیه میشود.

رنگ آبی:این رنگ پرطرفدار نشان دهنده آرام بودن،صلح،حس اعتماد،ثبات واستحکام است.بسیاری از موسسات مالی و بانک ها و کسب و کارها از این رنگ برای جلب اعتماد مشتریان استفاده میکنند.

رنگ خاکستری:خاکستری،رنگی است که احساس خاصی را منتقل نمیکند و نشان دهنده سادگی،عقلانیت،آرام بودن است این رنگ در صنعت و تکنولوژی بسیار پر کاربرد است.

رنگ مشکی:این رنگ نماد لاکچری بودن،قدرت،سلطه،تکامل،متین بودن است،این رنگ برای برندهای لوکس کاربرد دارد تا احساس قدرت را منتقل کند.

رنگ سفید:سفید رنگی است که نماد پاکی،شفافیت،درستی و بیگناهی است.این رنگ توجه را جلب نمیکند به همین دلیل با رنگ های دیگر میتواند ترکیب شود در بسیاری از وب سایت ها،زمانی که قصدشان توجه به محتوا است از رنگ پس زمینه سفید استفاده میکنند که توجه مخاطب به محتوا جلب شود.

درموارد  بالا درباره رنگ ها و تاثیری روحی و روانی رنگ ها بحث و بررسی شد،اما شما برای ترکیب رنگ ها وآشنایی با طیف و تنالیته های مختلف از رنگها،میتوانید از وب سایتهای که در این زمینه فعالیت میکنند استفاده کنید.در ادامه چند وب سایت برای این امر معرفی خواهد شد.

وبسایت Paletton

این وب سایت یکی از وب سایت های حرفه ای در زمینه  انتخاب رنگ و انتخاب رنگ های مشابه است .

وب سایت برای انتخاب رنگ

وبسایت Adobe Color CC

این وب سایت، یکی از سایت هایی است که طراحان از آن استفاده میکنند و همچنین رنگ ها با جزییات بسیاری در آن معرفی شده اند.

وب سایت شرکت ادوبی برای انتخاب رنگ وب سایت

سایت Colorhunt.co

این وب سایت که رابط کاربری ساده وآسانی دارد، اطلاعات خوبی درباره رنگها و ترکیب رنگ ها ارئه میدهد.

وب سایت برای رنگ ها

سایت palettable.io

این وب سایت به شما رنگ پیشنهاد میدهد و از شما میپرسد که رنگ را دوست دارید یا نه ؟در هرمرحله کدRGB آنرا نیز به شما معرفی میکند و حداکثر پنج رنگ به شما در هرپالت قرار میدهد.

color palet

سایت canva

ااین وب سایت رنگهارا بر اساس استقبال مخاطبان با سلایق مختلف نشان میدهد .

پالت رنگی کنوا

دیدگاهتان را بنویسید